"Citat fra lærer"
"Citat fra lærer"
Dialogmøder: Strukturel racisme, fra forståelse til handling
Hvordan kommer strukturel racisme til udtryk i Danmark, og hvordan kan vi alle være med til at modarbejde diskriminerende strukturer? MUNDUs dialogmøder giver eleverne mulighed for at tage hul på denne vigtige dialog i et trygt og inkluderende rum.
På dialogmøderne deltager to af MUNDUs globale gæstelærere med forskellige minoritetsetniske baggrunde. Gennem deres livshistorier og perspektiver får eleverne en nuanceret forståelse af racisme og diskrimination, der hjælper dem med at relatere til emnet og reflektere over egne holdninger. Fokus er på åbenhed, respekt og at skabe grobund for kritisk refleksion.
Forud for dialogmøderne arbejder eleverne sammen med deres lærer med undervisningsmaterialet ‘Strukturel racisme, fra forståelse til handling‘. Materialet giver eleverne indsigt i racismens historiske rødder og dens konsekvenser i dag. Eleverne lærer at identificere egne bias, undersøge, hvordan de opstår, hvordan de kan udfordres og får konkrete værktøjer til at modarbejde racisme i deres hverdag.
Dialogmøderne binder teori og praksis sammen og giver eleverne redskaber til at tage aktiv del i at fremme lighed og retfærdighed i deres eget liv og samfundet.
Detaljer
Tidsforbrug: 2 timer pr. dialogmøder
Antal elever: 3-4 klasser
Dialogmøderne afholdes i perioden april til juni 2025.
Pris: Gratis for de første 5 skoler. De gratis besøg gælder primært efterskoler i Øst/Midtjylland.
Derefter er prisen 9.000 kr. plus transport pr. dialogmøde.
Undervisningsmaterialet er gratis og frit tilgængeligt fra marts 2025.
Strammer økonomien?
Bare rolig, der er ingen kvaler, når ULF betaler
Se ULF’s guide til, hvordan din skole kan søge økonomisk støtte til undervisningsforløb i Aarhus kommune (Gælder for grundskoler). Ligger din skole i en anden kommune, vil vi anbefale dig at kontakte din skolekonsulent og høre, hvilke muligheder I har.